top of page

Освітні програми, що реалізуються

 

 у дошкільному навчальному закладі (ясел-садка) компенсуючого типу №1 «Теремок»

 

 в 2019-2020 навчальному році, та перелік освітніх компонентів, що передбачені відповідною освітньою програмою.

 

 

ЛИСТ МОН УКРАЇНИ "ЩОДО ОСВІТНІХ ПРОГРАМ У ЗАКЛАДАХ ДОШКІЛЬНОЇ ОСВІТИ"

Щодо освітніх програм у

закладах дошкільної освіти

У зв’язку із запитами щодо розроблення та затвердження освітніх програм закладів дошкільної освіти Міністерство інформує.

Відповідно до статті 33 Закону України «Про освіту» передбачено, що «освітні програми розробляються закладами освіти, науковими установами, іншими суб’єктами освітньої діяльності та затверджуються відповідно до цього Закону та спеціальних законів».

Стаття 23 Закону України «Про дошкільну освіту» регламентує, що «освітня програма - це єдиний комплекс освітніх компонентів, спланованих і організованих закладом дошкільної освіти для досягнення вихованцями результатів навчання (набуття компетентностей), визначених Базовим компонентом дошкільної освіти.

Освітні програми можуть мати корекційно-розвитковий складник для дітей з особливими освітніми потребами.

Основою для розроблення освітньої програми є Базовий компонент дошкільної освіти.

Освітня програма має містити:

загальний обсяг навантаження та очікувані результати навчання здобувачів освіти;

перелік, зміст, тривалість і взаємозв’язок освітніх галузей та/або предметів, дисциплін тощо, логічну послідовність їх вивчення;

форми організації освітнього процесу;

опис та інструменти системи внутрішнього забезпечення якості освіти;

інші освітні компоненти (за рішенням закладу дошкільної освіти).

Зміст освітньої програми повинен передбачати:

формування основ соціальної адаптації та життєвої компетентності дитини;

виховання елементів природодоцільного світогляду, розвиток позитивного емоційно-ціннісного ставлення до довкілля;

утвердження емоційно-ціннісного ставлення до практичної та духовної діяльності людини;

розвиток потреби в реалізації власних творчих здібностей.

Освітня програма схвалюється педагогічною радою закладу дошкільної освіти та затверджується його керівником.

Освітні програми, що розробляються на основі типових освітніх програм, не потребують окремого затвердження центральним органом забезпечення якості освіти.

Кожна освітня програма має передбачати набуття дитиною компетентностей, визначених Базовим компонентом дошкільної освіти.

На основі освітньої програми заклад дошкільної освіти складає та затверджує план роботи, що конкретизує організацію освітнього процесу.

Запровадження експериментальних освітніх програм можливе лише за рішенням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері освіти.

Здобуття дошкільної освіти дітьми з особливими освітніми потребами здійснюється за окремими програмами і методиками, розробленими на основі Базового компонента дошкільної освіти центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері освіти, за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров’я».

Як відомо, у попередні роки розроблялись програми розвитку дитини раннього та дошкільного віку (комплексні та парціальні). Вони були рекомендовані або схвалені Міністерством освіти і науки України (далі - МОН) до використання в закладах дошкільної освіти. Перелік програм і навчально- методичної літератури, рекомендованої МОН до використання в закладах дошкільної освіти, визначений у листі МОН від 10.06.2019 № 1/9-365.

У закладі освіти можна використовувати кілька комплексних та парціальних програм (для окремих груп).

Таким чином, заклад дошкільної освіти може використати схвалені чи рекомендовані Міністерством програми як основну частину своєї освітньої програми, за необхідності, доповнюючи її додатковими компонентами. У цьому випадку, в рішенні педагогічної ради про затвердження освітньої програми закладу необхідно зазначити назву (назви) та реквізити схвалених чи рекомендованих програм.

Отже, освітня програма є обов’язковим документом закладу дошкільної освіти, який схвалюється педагогічною радою закладу та затверджується його керівником.

Заступник Міністра                                                         Любомира МАНДЗІЙ

Дошкільна освіта

Дошкільна освіта є обов'язковою первинною складовою частиною системи безперервної освіти в Україні.

Метою дошкільної освіти є забезпечення цілісного розвитку дитини, її фізичних, інтелектуальних і творчих здібностей шляхом виховання, навчання, соціалізації та формування необхідних життєвих навичок.

 Діти старшого дошкільного віку обов'язково охоплюються дошкільною освітою відповідно до стандарту дошкільної освіти. Батьки самостійно обирають способи та форми, якими забезпечують реалізацію права дітей на дошкільну освіту.

 

Базовий компонент дошкільної освіти ― це Державний стандарт дошкільної освіти України, який реалізується програмами та навчально-методичним забезпеченням, що затверджуються Міністерством освіти і науки, молоді та спорту України. У ньому зведено норми і положення, що визначають державні вимоги до рівня освіченості, розвиненості та вихованості дитини 6(7) років; сумарний кінцевий показник набутих дитиною компетенцій перед її вступом до школи.

Завантажити повний документ.       Наказ МОН про затвердження Базового компонента дошкільної освіти (нова редакція)/

 

Перелік ігрового та навчально-дидактичного обладнання, що необхідні для оптимального оснащення освітнього процесу в усіх вікових групах закладів дошкільної освіти, де виховуються діти від народження до 6 (7) років затверджений Наказом Міністерства освіти і науки України від 19.12.2017 №1633,

Приблизний перелік ігрового та навчально-дидактичного обладнання для закладів дошкільної освіти.

 

 

Перелік використання
чинних освітніх програм  в освітньому  процесі

у  Комунальному  «Дошкільний навчальний заклад освіти ясла-садок №1 «Теремок»

компенсуючого типу Станично-Луганської селищної ради

 

 

Назва програми

Автор

 

Коли і ким затверджено

Освітні програми

 

1.

Комплексна програма виховання і навчання дітей від 2 до 7 років "Дитина"

Освітні компоненти програми:

Програма побудована за освітніми лініями Базового компонента дошкільної освіти - Державного стандарту дошкільної освіти Укрраїни (нова редакція).

У Програмі зміст освітньої роботи з дітьми структуровано за принципом інваріантності та варіативності.

Розділи Програми структуровано за віковим принципом:

перша молодша група - "Крихітки" (третій рік життя)

друга молодша група - "Малята" (четвертий рік життя)

середня група - "Чомусики" (пятий рік життя)

старша група - "Фантазери-мрійники" (шостий рік життя)

"Дослідники" (сьомий рік життя)

наук. кер.

Огнев`юк В.О.

Автори:

 Бєлєнька Г.В.,

Богініч О.Л.,

Вертугіна В.М.,

Волинець К.І.

Лист МОН України

від 09.11.2015

№ 1/11-1

2.

«Впевнений старт» для дітей старшого дошкільного віку

Н.В.Гавриш, Т.О.Піроженко, О.С.Рогозянський, О.Ю.Хартман, А.С.Шевчук;  за заг. ред.. Т.О.Піроженко

Лист МОН України № 1/11-7684 від 01.08.2017 р.

3. 

Комплексна програма розвитку, навчання і виховання дітей раннього віку “СОНЯШНИК” Рекомендовано Міністерством освіти і науки України (наказ від 03. 10. 2014 р. № 1126)

Комплексна програма розвитку, навчання і виховання дітей раннього віку “Соняшник” / Л. В. Калуська. — Тернопіль : Мандрівець, 2014.

Комплексна програма “Соняшник” визначає основні завдання розвитку, навчання і виховання дітей раннього віку, формування їх тіла, душі та розуму згідно з Базовим компонентом дошкільної освіти (державним освітнім стандартом). Для педагогічних працівників дошкільних навчальних закладів, батьків.

4.

Комплексна програма розвитку, навчання і виховання дітей дошкільного віку “СОНЯШНИК”

Рекомендовано Міністерством освіти і науки України (лист від 02. 07. 2013 р. № 1/11-10788)

Комплексна програма розвитку, навчання та виховання дітей дошкільного віку “Соняшник” / Л. В. Калуська. — Тернопіль: Мандрівець, 2014. — 144 с. ISBN 978-966-634-721-6 Комплексна програма “Соняшник” визначає основні завдання розвитку, навчання та виховання дітей четвертого–шостого років життя згідно з Державним стандартом дошкільної освіти України, яким є Базовий компонент дошкільної освіти. Складовими комплексної програми є цільові підпрограми “Помагайлик” для дітей четвертого року життя, “Пізнавайлик” – п’ятого, “Дослідник” – шостого років життя. Для педагогічних працівників дошкільних навчальних закладів, батьків.

 

bottom of page