МИ РАДІ ВІТАТИ ВАС НА НАШОМУ САЙТІ!!!
Бажаємо успіхів!
Консультація на тему :
«Роль сім’ї в розвитку мовлення дитини»
Фізичне, психічне та інтелектуальне виховання дитини починається в ранньому дитинстві. Усі навички, в тому числі правильного мовлення, формуються в сім’ї. Мовлення дитини формується на прикладі мовлення рідних та близьких їй людей: матері, батька, дідуся, бабусі, старших сестер та братів. Існує думка про те, що мовлення дитини розвивається самостійно, без спеціального втручання та допомоги дорослих, начебто дитина сама, поступово оволодіває правильною вимовою. Насправді ж, невтручання в процес формування дитячого мовлення, майже завжди стає причиною відставання в розвитку. Мовленнєві недоліки, що з’явилися в дитинстві, з великими труднощами переборюються в наступні роки. Саме тому важливо, щоб у родині були створені умови для формування мовлення дитини, починаючи з раннього віку. Дуже важливо, щоб маля чуло правильне, чітке мовлення, на прикладі якого формуватиметься його особисте.
Недоречно і навіть небажано говорити з малюком його ж мовою, повторюючи спотворені слова (дитина часто чує «диви» замість «дивись», «маєнький» замість «маленький», «мольоцько» — «молочко» тощо), це може гальмувати розвиток мовлення.
Особливо чітко потрібно вимовляти незнайомі, нові для дитини, а також багатоскладові слова. Звертаючись безпосередньо до дитини, ви спонукаєте її до відповіді, а вона уважно прислухається до вашого мовлення.
Батьки повинні привчати дитину дивитися прямо на того, хто говорить, тоді вона полегшено перейме правильну артикуляцію.
ПОРАДИ БАТЬКАМ
Демонструйте, що вам небайдуже
-
Частіше обіймайте і цілуйте своїх дітей; діти мають потребу у відповідному фізичному комфорті й контакті з чоловіками.
Говоріть їм, як багато вони для вас значать.
• Хваліть їх за виявлені зусилля, особливо, коли їм щось не вдається; навчайте їх, як важливо робити все, що до снаги людини.
Давайте вказівки щодо поведінки
-
Визначте для своїх дітей правила й переконаєтеся, що вони їм зрозумілі; не говоріть: "Може бути", якщо ви маєте на увазі "ні".
-
Поясніть свої правила; дітям потрібно розуміти, чому вони мають виконувати їх.
-
Будьте послідовні у своїх правилах; діти плутаються, коли їм здається, що ви без будь-яких причин змінюєте свою думку.
-
Використовуйте дієву дисципліну, щоб допомогти дітям виробити самоконтроль; визначайте межі допустимої поведінки та спонукуйте дітей вірити в себе.
Виявляйте турботу під час спілкування
-
Коли ваші діти розмовляють із вами, дивіться на них.
-
Заслужіть довіру дітей, вислуховуючи їх, коли вони приходять до вас зі своєю проблемою. Діти сприйматимуть ваші поради, але навряд чи будуть вислуховувати ваші лекції.
-
Будьте чесні зі своїми дітьми; визнавайте власні помилки, вчіть дітей тому, наскільки важливо вміти брати на себе відповідальність і виправляти помилки.
Станьте вихователем своїх дітей
-
Нехай діти звертаються до вас із будь-якими запитаннями; інакше вони можуть одержати недоречні відповіді від сторонніх. Пам’ятайте, що ви – приклад для своїх дітлахів. Вони дивляться на вас, щоб навчитися, як діє відповідальна та зріла доросла людина.
-
Виконуйте разом з дітьми хатню роботу, нехай вони відчувають задоволення від розуміння того, що вони допомагають вам, і навчайте їх, що чоловіки теж мають свої домашні обов’язки.
-
Заохочуйте дітей мислити самостійно. Спрямовуйте їх і допомагайте приймати рішення.
Профілактика плоскостопості
Багатьом мамам здається, що в їхньої дитини ноги якось не так розвиваються, навіть якщо діти зовсім здорові. Це і непогано, що мами турбуються: адже тоді вони ведуть малюка на огляд до спеціального лікаря – ортопеда. Важливо, щоб час від часу стан ніг дитини перевіряв ортопед, який відразу помітить будь-яке відхилення від норми і призначить лікування.
Ось, наприклад, таке порушення стану ніг, як плоскостопість (воно буває зазвичай вродженим). Плоскостопість – дефект будови стопи, який у дітей зустрічається частіше, ніж будь-який інший. При плоскостопості звід стопи недостатньо міцний і не утворює правильного вигину. У результаті вся поверхня стопи прилягає до підлоги, коли дитина стоїть.
Причиною плоскостопості зазвичай буває слабкість м’язів і зв’язок стопи, а іноді – неправильний розвиток плеснових кісток.
Носіння невідповідного взуття не може викликати плоскостопості у дітей з нормальною стопою, але якщо у дитини є хоча б незначне плоскостопість, то невідповідна взуття погіршить стан його ніг, і плоскостопість стане більш вираженим.
Коригуючі вправи для зміцнення м’язів ніг та стопи
Взберітесь на палицю
Сісти на підлогу і взяти в руки палицю. Поставити її вертикально на підлогу і спробувати на неї «залізти». Для цього треба обхопити палиця праворуч і ліворуч ступнями. П’яти і пальці теж впираються в палицю. «Підніматися», поки можуть згинатися коліна, потім «спуститися» по палиці вниз.
Розминка балерини
Сісти на стілець або лавку і впертися пальцями ніг в підлогу. Почати розминку. Маленькими кроками «йти» вперед, поки ступні не торкнутися підлоги, потім «повернутися» назад, як балерина на пуантах. Слідкувати, щоб коліна не поверталися всередину, а пяти були далеко одна від іншої.
Гра в кульки і кільця
Сісти на підлогу, і розкласти перед собою в лінію десять кілець. Перед кільцями покласти по кульці. Опустити кульки в кільця по черзі: п’ять – пальцями правої ноги, п’ять – лівої. Потім дістати кульки пальцями ніг і покласти їх перед кільцями, а потім кільця опустити на кульки.
Скатати панчоху
Сісти на підлогу або на табурет і розстелити перед собою «панчоху» (хустку). Висунувши вперед одну ногу, розпрямити пальці, вхопити ними «панчоху», підібрати частину її під ступню. Знову, розпрямивши пальці, вхопити і підібрати нову частину «панчохи». І так повторити доти, поки «панчоха» не зникне під ступнею повністю. Виконувати цю вправу однією ногою, потім іншою, а потім двома….
В’яжіть ногами
Сісти на підлогу, зігнувши ноги в колінах, коліна розсунути, а ступні зблизити. Пальцями ніг взяти прутики з нанизаними на них кільцями (це можуть бути і великі в’язальні спиці, і олівці). На один прутик перекинути з іншого прутика, як петлю при в’язанні. Нанизати на прутик кілька кілець.
Мавпочки читають газету
Пальчиками ніг рвати газету на частини.
Мавпочки – художники
Товстим фломастер, затиснутим між стопами або пальцями, намалювати на аркуші паперу, лежачому на підлозі, малюнок (Сонце, квітка та ін.)
З п’яти на пальці
Стати прямо на повну ступню, міцно взятися для підтримки за що-небудь рукою. Піднятися на пальці і опуститися на п’яти. Слідкувати, щоб не вийшло стрибка. Коліна не згинати.
Мавпочка на двох ногах
Ви бачили як ходить мавпочка? По землі вона ходить точно так само як і по дереву: на зовнішній стороні ступні, стиснувши пальці ніг всередину, немов тримаючись за невидиму гілку. Спробуйте ходити як мавпочка. Для цього треба злегка зігнути ноги в колінах.
Колобок і ковбаска
Катати тенісний м’яч ступень ноги вперед – назад, по колу.
Прогулянка з м’ячем
Затиснути тенісний м’яч між ступнями і ходити на зовнішній стороні ступні.
Прогулянка з кульками
Пальцями ніг утримувати по кульці і рухатися на зовнішній стороні ступні вперед.
Пам’ятка про коронавірус
1. Хто може заразитися цим вірусом?
Люди, які живуть або подорожують в райони, де циркулює вірус 2019-nCoV, можуть піддаватися ризику зараження. В даний час 2019-nCoV циркулює в Китаї, де знаходится переважна більшість інфікованих людей. Захворілі з інших країн перебували серед людей, які нещодавно приїхали з Китаю або жили чи працювали в тісному контакті з цими мандрівниками. Медичні працівники, які доглядають за хворими 2019-nCoV, піддаються більш високому ризику та повинні захищатися за допомогою відповідних заходів профілактики і контролю інфекцій.
2. Хто має вищий ризик отримання важкої форми захворювання?
Хоча вірус ще не до кінця вивчений, але на сьогодні відомо, що люди похилого віку, а також з хронічними захворюваннями більш схильні до ризику розвитку важких захворювань.
3. Як довго вірус живе на поверхнях?
За попередньою інформацією, вірус може виживати на поверхнях лише протягом декількох годин. Прості дезінфікуючі засоби можуть вбити вірус, унеможливлюючи зараження людей.
4. Чи можна заразитися вірусом 2019-nCoV від людини, у якої немає симптомів?
Люди, інфіковані 2019-nCoV, можуть бути заразними до того, як проявляться симптоми. Однак, ґрунтуючись на наявних на цей час даних, саме люди, у яких уже є симптоми захворювання, є переважним джерелом поширення вірусу.
5. Чи існують на сьогодні специфічні методи лікування?
На сьогоднішній день немає ліків, рекомендованих для профілактики або лікування нового коронавірусу.
Якщо ви хочете захистити себе від зараження новим коронавірусом, вам слід дотримуватися основних правил гігієни, а також уникати по можливості тісного контакту з усіма, у кого проявляються симптоми респіраторного захворювання, зокрема, кашель і чхання.
Для профілактики захворювання слід дотримуватись стандартних рекомендацій
- часто мийте руки або обробляйте дезінфікуючими засобами;
- під час кашлю або чиханн прикривайте рот і ніс паперовою хусткою, уникайте тісного контакту з усіма хто має гарячку та кашель;
- якщо маєте підвищену температуру тіла, кашель й утруднене дихання, якнайшвидше звертайте до сімейного лікаря та повідомте йому попередню історію хвороби;
- не споживайте сирих чи недостатньо термічно оброблених продуктів тваринного походження.
Поради батькам щодо організації освітньо-оздоровчої роботи влітку
Літо – найкраща пора, щоб розпочати рішучі дії задля зміцнення здоров'я дитини. Діти та дорослі повинні розуміти цінність власного життя та здоров'я.
Оздоровлення дітей в літній період – складова частина роботи дошкільного закладу зі зміцнення та збереження фізичного та психічного здоров'я дітей.
Літнє оздоровлення передбачає внесення змін у режим дня дітей, а саме:
· Максимальне перебування дітей на свіжому повітрі;
· Відповідну вікові тривалість сну та інших видів відпочинку;
· Достатню рухову активність.
Цієї чудової пори неможливо сидіти в чотирьох стінах. Дитина прагне повітря, сонця, прохолоди, води, що освіжає в спеку. Їй хочеться якомога більше гуляти серед чудової природи й активно рухатися – бігати, стрибати, лазити. Влітку, власне, і починається знайомство дітей із землею, повітрям і водою. Вся навчальна робота цієї благодатної пори року проводиться з хлопчиками та дівчатками надворі. Батьки можуть дозволяти дітям ранкові пробіжки босоніж по травичці та веселе обливання водою – найкращий початок дня.
Теплої пори року одяг дитини має бут легкий і зручний. Найліпше з натуральних тканин, бо синтетичні тканини можуть викликати подразнення шкіри і, навіть, алергію. Панамка, кепка – обов'язковий атрибут літа. Найкраще мати головний убір з козирком, щоб сонце не сліпило очі.
Взуття має бути легке, в якому зручно бігати та стрибати. Найліпше – це сандалики, що мають упор для пальців і добре фіксуються на нозі ремінцем. Закриті туфлі на гумовій підошві, а тим паче кросівки з штучної шкіри, парять ноги, що для дитини дуже шкідливо (в неї , навіть, може розвинутися ревматизм). «Шльопки» легко спадають з ніг, а якщо маля дуже рухливе, можуть стати причиною вивиху.
Пам'ятайте: на сонці дитині спершу можна перебувати 5 хвилин (поступово тривалість перебування на сонці доводять до 15 хвилин). Найкраще малюкам засмагати у напівзатінку, що його створюють листя дерев та кущів.
Купатись з дитиною можна, коли температура води перевищить +20 С. Стежте, щоб дитя не переохолодало.
Особлива увага в літній період приділяється і харчуванню дітей. Збагачується раціон дітей за рахунок свіжих овочів, фрукті, зелені.
Літній період особливо сприятливий для початку загартування дитячого організму, як у повсякденному житті, так і спеціально організованого (повітряні, сонячні ванни, водні процедури, дозований біг, ходіння босоніж тощо). Повітряні ванни приймаються при температурі повітря + 21 С до + 15 С до 30 хвилин влітку. Коли дуже тепло діти можуть бавитися весь день у самих трусиках та легеньких майках. Завдяки сонячним променям під шкірою відкладається вітамін «Д», що оберігає малюків від хвороб.
Водні процедури (обливання, купання) очищують шкіру від бруду, поліпшують кровообіг у судинах.
Повітря лісів, садів або міських парків насичене особливими речовинами-фітонцидами, що збагачують кров киснем.
Сонце, повітря, вода – то все надійні засоби , котрі «завжди під рукою».В процесі загартування ними підвищується стійкість дитячого організму до змін у навколишньому середовищі, тренується реакція на перепади температури.
Загартування поліпшує обмін речовин, благотворно позначається на роботі дихальної, серцево-судинної систем, підвищує тонус м'язів. Крім того, воно підвищує провідність у нервових клітинах, що, в свою чергу, сприяє поліпшенню умов для розвитку мислення.
Оздоровлений та загартований організм легше переносить фізичні і розумові навантаження.
Веселого і приємного літнього відпочинку.
Методичні поради, щодо організації роботи з дошкільниками у літній оздоровчий період
Методичні рекомендації
1. Діяльність дошкільних навчальних закладів у літній період спрямовується на організацію змістовного, різноманітного буття з метою оздоровлення дітей, забезпечення їхнього активного відпочинку, закріплення, уточнення, розширення запасу набутих упродовж навчального року знань, уявлень про навколишній світ і самих себе, збагачення досвіду застосування практичних умінь, навичок у процесі різних видів дитячої діяльності.
2. Модель календарного планування освітньої роботи з дітьми може бути різною: за режимними моментами, видами діяльності, лініями розвитку тощо.
3. Календарне планування повинно відображати поєднання різних видів і форм організації ігрової, рухової, пізнавальної, предметно-практичної, комунікативно-мовленнєвої, художньої діяльності у чергуванні з побутовими процесами.
4. Календарне планування освітньої роботи здійснюється на тих самих підставах, за такими ж вимогами, що й упродовж усього навчального року, помісячно.
5. Календарному плануванню освітньої діяльності на кожен
день передує перспективне планування:
- комплексів ранкової гімнастики;
- комплексів гімнастики після денного сну;
- загартувальних заходів (із зазначенням назв процедур і
норм загартування);
- форм роботи з батьками (із зазначенням назви заходу,
теми і дати проведення).
6. Календарний план роботи передбачає планування навчально-пізнавальної
діяльності різного спрямування:
- фізичного;
- художньо-естетичного (музичні, образотворчі, мовленнєві заняття);
- пізнавального (в тому числі і природничі);
- мовленнєвого.
7. Протягом літнього періоду доцільно планувати тематичні, комплексні та інтегровані заняття, спрямовані на закріплення, використання дітьми набутих знань, умінь і навичок у практичній діяльності.
8. Щотижня доцільно планувати екскурсії, цільові прогулянки або прогулянки-походи (дитячий туризм) за межі дошкільного закладу (заняття з фізкультури у цей день не проводяться).
9. У ранкові години (до сніданку) можуть проводитися такі види і форми роботи з дітьми:
- бесіди;
- індивідуальна робота;
- спостереження;
- дидактичні ігри;
- рухливі ігри (малої і середньої рухливості);
- конструктивно-будівельні ігри;
- трудові доручення, чергування;
- самостійна діяльність;
- робота із прищеплення навичок самообслуговування.
10. Упродовж дня з дошкільниками організовуються ігри:
- сюжетно-рольові;
- конструктивно-будівельні;
- драматизації, театралізації;
- дидактичні словесні;
- з іграшками, предметами, картинками;
- настільно-друковані;
- інтелектуальні;
- рухливі сюжетні і безсюжетні, з елементами спортивних ігор та вправ (футболу, баскетболу, городків, бадмінтону, катання на самокатах і велосипедах);
- ігри з водою і піском.
11. При організації життєдіяльності дітей у першу і другу половини дня передбачається також проведення:
- різних видів праці (у природі, самообслуговування, господарсько-побутова, ручна/художня);
- дослідів та спостережень на майданчику, вулиці, у куточку природи, лісі, полі, на луках тощо;
- самостійної ігрової, художньої, рухової, пізнавальної, комунікативної діяльності;
- індивідуальної роботи з окремими вихованцями чи підгрупами по 2-4 дитини за різними змістовими напрямками освітньої роботи;
- читання, розповідання, інсценування творів художньої літератури, бесіди на морально-етичні, побутові, особистісні теми;
- різноманітних розваг: показ вистав у ляльковому, настільному, інших видах театру; дитячі концерти; фізкультурні, музичні, літературні дозвілля тощо.
12. У літній період значна увага приділяється плануванню і проведенню освітньої роботи з безпеки життєдіяльності дітей:
- правил дорожнього руху;
- правил поведінки на вулицях, у транспорті, при зустрічах із
незнайомими людьми;
- правил безпечної поведінки під час відпочинку на сонці, води, у лісі;
- правил користування електричними і газовими приладами;
- правил запобігання харчовим отруєнням і кишковим інфекціям та ін.